Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

Gullhandballfest Gullhandballfest 201717170402-_DSC3924.jpg

Hvordan komme i gang med et Gullserielag

Hvordan komme i gang med et Gullserielag.

Elektronisk versjon: Steg for steg NHF RV 2019.pdf

 

Steg 1

Hvem og hva kan hjelpe håndballklubben til å komme i gang?

En i styret eller en i klubben/håndballgruppa kommer med forslag om å starte med et tilrettelagt lagstilbud (Gullag) for spillere med funksjonsnedsettelse.

Inkluderingsarbeidet forankres i klubbens ledelse (styret). Klubben er ansvarlig for Gullaget på lik linje med øvrige lag i klubben. 

Ta kontakt med Klubbutvikler Inkludering i Region Vest
Tove Iren Vindenes, Telefon 934 19 733 E-post: tove.iren.vindenes@handball.no 

eller Norges Håndballforbund sin Regionkontakt
Ane Grete Vik tlf. 945 25 198 ane.grete.vik@gmail.com

 

Steg 2

Møte med kommunen

Håndballgruppa/styret går inn for at klubben skal starte opp et tilrettelagt lagstilbud for spillere med funksjonsnedsettelse - Gullag. 

Klubbutvikler Inkludering i Region Vest kan koordinerer et møte med kommunen, den/de som er ansvarlige for hjelp og støtte til mennesker med funksjonsnedsettelse i kommunen. 

Møte mellom kommunen, klubb og klubbutvikler/region tar opp følgende tema, med det formål å se på hvordan de ulike partene kan bidra;

Rekruttering av spillere
Kommunen kan bidra med å dele aktuell informasjon til potensielle spillere, skoler, avlastningstjeneste, bofellesskap m.m. 

Treningstider
Kommune og klubb finner en treningsdag som ikke kollidere med andre aktivitetstilbud for målgruppen. Kommunen sikrer at håndballklubben får treningstid i hall for Gullaget, der hvor kommunen tildeler treningstid. 

Trenerresurser
Flere kommuner stiller med lønn til fritidsassistent som trener for klubbens Gullag. Dette gjør det enklere å etablere lagstilbud og sikrer kontinuitet i tilbudet.

Transport
Flere kommuner bidrar med transport til og fra trening og kamp, der hvor det er behov for dette. For eksempel felles transport fra bofellesskap. 

Økonomi    
Kommunene har ulike økonomiske støtteordninger som det orienters om på møte. 

 

Steg 3

Teamet rundt et Gullserielag

Det anbefales å være et team rundt laget, minimum 3 personer som fordeler arbeidet seg imellom; trening, administrative oppgaver, transport. Dette bør være på plass helt fra starten.

Kontinuitet og trygghet er viktige faktorer når klubben etablerer et Gullag.

Tips til rekruttering av trener og lagleder;

-      Har klubben noen ildsjeler som ønsker å ta i et tak og tilrettelegge for integrering og inkludering i klubben?
-      Kan kommunen stille med lønn til fritidsassistenter som kan trene laget?
-      Klubbens egen hjemmesider og informasjonskanaler bør brukes – kanskje en spiller på et junior eller senior lag vil bidra?
-      Klubben kan bruke lokalavis/avis til å søke etter trenere, gjerne ved å skive en sak om det nye lagtilbudet. 
-      Kontakt med videregående skoler, høgskoler og universitet i regionen er også et godt sted og rekruttere trenere fra. har
-      Foreldre/Foresatte kan være en gode resurspersoner rundt laget.

  

Steg 4

Halltid/treningstid

De fleste Gullag i regionen trener èn kveld i uka, en til halvannen time.

Spillerne på et Gullag kan ha få aktivitetstilbud å velge mellom, og være avhengig av hjelp for å komme seg til og fra trening og kamp. 

Det er derfor viktig at laget får tildelt en fast treningstid (samme dag og tid hver sesong).

 

Steg 5

Hva kan Norges Håndballforbund tilby?

Norges Håndballforbund er inndelt i 6 regioner, som er ansvarlig for all aktivitet i sin region. Sentralleddet i samarbeid med regionene, skal til enhver tid gi hjelp og støtte til klubber som ønsker å gi et tilrettelagt håndballtilbud til utøvere i sin klubb.

NHF sentralt har en egen prosjektleder, som sammen med sentrale ressursgrupper og ansatte/tillitsvalgte i regionene, skal sørge for at det til enhver tid er fokus på det samfunnsansvaret norsk håndball har.

 Prosjektleder: Eva Skei , tlf.: 915 22 975

Norges Håndballforbund tilbyr følgende;

-      Landsturnering for utviklingshemmede i håndball og fotball hvert år i begynnelsen av september.
-      Integreringsseminar ca. hvert annet år for ledere/ trenere på Gullag.
-      5.000 kroner i støtte til klubber som oppretter Gullag. (Ta kontakt med regionskontoret for informasjon om hvordan klubben søker oppstartsstøtte).

Mer informasjon finnes på www.handball.no ‐ Om oss/Inkludering

 

Steg 6

Hva kan Region Vest hjelpe til med?

Klubbutvikler Inkludering Tove Iren Vindenes 
Telefon 934 19 733 E-post: tove.iren.vindenes@handball.no, sitter på regionskontoret og har et særskilt ansvar for Gullserielagene og kan hjelpe klubber med å komme i gang. 

Inkluderingsutvalget i Region Vest, Leder Ane Grete Vik tlf. 945 25 198 ane.grete.vik@gmail.com, består av fem tillitsvalgte som har nærhet til aktiviteten, og som sammen med Klubbutvikler skaper fremdrift og utvikling på området.

Norges Håndballforbund Region Vest bidrar med følgende;

-      Regionskontoret setter opp terminliste (Gullserien) og dommere til kampene.
-      Regionen sammen med klubb arrangerer bankett ved endt sesong, hvor alle spillerne får deltakerpremie.
-     Regionen samarbeider med klubber om Gullserieklasse i ordinære cuper.
-      Regionen tilbyr gratis Trener 1 kurs til alle som trener Gullag.
-      Regionen gir råd om tilskuddsordninger. 

Mer informasjon om Gullserien finner du her!

Steg 7

Annen informasjon
Startkontingenten er kr. 1650,- for Gullserielag i Region Vest. Dette inkluderer oppsett av kamper og premier. Dommerutgifter dekkes av kamparrangør.

Det er egne regler for kamper med utviklingshemmede. Disse finner en på www.handball.nounder praktisk info/spilleregler/regler i kamp for utviklingshemmede. 

Spilletiden for HU-lag i regionens serie er 2 x 20 minutter.

NHF betaler en felles-lisens for alle registrerte Gullseriespillere. (Ta kontakt med regionskontoret for informasjon om registrering av spillere).

LYKKE TIL!