
Kvalik til 3 og 4. divisjon for kvinner
Nå skal det avgjøres hvem som får de siste plassene i 3. divisjon og 4. divisjon for kvinner neste sesong!
I 4. divisjon avdeling 01 var det Åsane 2 som stakk av med den direkte opprykksplassen, mens Sotra 2 ble nr 2 og endte på kvalikplass. I 4. divisjon avdeling 02 vant Sogndal serien, men vegret seg fra opprykk. Kvalikplassen gikk derfor videre til nr 2 på tabellen, som ble Førde. Dermed er det Førde og Sotra 2 som skal møtes i kampen om den siste plassen i 3. divisjon. Det spilles èn avgjørende kamp og denne avvikles tirsdag 15. april i Førdehuset, rett før påsken starter.
Hvilke lag som skal i aksjon i kampen om opprykk til 4. divisjon, blir imidlertid avhengig av ovennevnte kamp. Dersom Sotra 2 vinner mot Førde og sikrer opprykk til 3. divisjon, sikrer de samtidig Sotra 3 (kvalikplass i 5. divisjon avdeling 01) opprykkskamp og således mulighet for et trippelt opprykk for klubben denne sesongen. NHHI 2 vant avdelingen og rykker direkte opp i 4. divisjon.
Dersom Førde rykker opp så kan imidlertid ikke Sotra 3 rykke opp, da andrelaget i all tilfelle må bli værende i 4. divisjon. De må da i så fall gi fra seg kvalikplassen til fjerdeplasserte Lindås. Askøy 2 på tredjeplass kan ikke kan rykke opp, da førstelaget spiller i 4. divisjon.
I 5. divisjon avdeling 02 var det Bønes 2 som vant serien og sikret direkte opprykk. Motstander i kvaliken for det heldige laget, blir uansett fjerdeplasserte Åsane 3. BSI 3 (på kvalikkplassen) kan, som følge av nedrykk på klubbens første- og andrelag, ikke ta steget opp i 4. divisjon. Det kan heller ikke Bjarg 3 på tredjeplass, da andrelaget deres også spiller i 4. divisjon.
Oppsummert: Ved Sotra 2-seier mot Førde, blir kvalikkampen til 4. divisjon mellom Sotra 3 og Åsane 3. Ved Førde-seier, blir kampen mellom Lindås og Åsane 3.
Som om ikke det er nok, dersom noen av seniorlagene trekker seg før 1. mai, vil dette også være med på å påvirke opp- nedrykkssituasjonen.
Forvirring vil mildt sagt råde. Et sammensurium av ulike hendelser kan avgjøre skjebnen til flere av de involverte lagene.
Vi ønsker alle lag masse lykke til, både med kvalikkampene og ikke minst ventingen i spenning!