
God start i firenasjonersturneringen
Selv om det til tider så spennende ut, hadde U-jentene god kontroll. De vant til slutt 36–32 mot vertsnasjonen Ungarn.
U-jentene (LK08) er i gang med firenasjonersturnering i Ungarn, der vertsnasjonen, Danmark og Sveits står på motsatt banehalvdel de neste dagene. Første motstander i turneringen var Ungarn – og det unge, norske laget åpnet kampen med både tempo og trøkk.
U-jentene kom best i gang og tok en tidlig 2-0-ledelse. Med høyt tempo fra begge lag og god bevegelse i angrep, ble det en underholdende åpning. Etter ti minutter hadde Norge økt til 7-4, men hjemmelaget hang godt med og utnyttet norske feil godt. Tre raske ungarske scoringer reduserte forspranget, og kampen var igjen åpen.
Ti minutter før pause var stillingen 11-10 til Norge. De norske jentene fortsatte å stå godt bakover, og fikk uttelling på raske kontringer, men det var jevnt mellom de to lagene. I løpet av de siste fem minuttene før pause klarte imidlertid U-jentene å dra ifra igjen – og med det gå til pause med en 18-13-ledelse.
Det høye tempoet fortsatte etter hvilen. Begge lag leverte godt forsvarsspill og solide målvaktsprestasjoner i åpningsminuttene, men Norge beholdt initiativet og ledet 22-17 etter åtte minutter.
Ungarn ga seg imidlertid ikke, og halvveis i omgangen var den norske ledelsen redusert til 25-21. Hjemmelaget hadde sin beste periode midtveis, og ti minutter før slutt var det bare ett mål som skilte lagene: 27-26 til Norge.
Avslutningen ble tett og dramatisk. U-jentene holdt hodet kaldt, og viste både godt samarbeid og individuell styrke. Med fire minutter igjen på klokka var ledelsen økt til 31-29, og selv om Ungarn aldri slapp helt taket, kontrollerte Norge inn de siste minuttene.
Det hele endte med 36-32-seier til Norge i turneringens første kamp - en solid start for LK08!
U-jentene møter Sveits i neste kamp. Den spilles i morgen (11.04) kl. 18:00. Kampen sendes live på Youtube.
KAMPFAKTA
Firenasjonersturnering
Ungarn – Norge 32-36 (13-18)
Kiss Szilárd Sportcsarnok, Siófok, Ungarn
Toppscorer Norge: Marie Lutro Allison med seks mål
Toppscorer Ungarn: Szigeti Blanka med 13 mål
Utvisninger: Norge 3x2 min., Ungarn 3x2 min.
Les mer om LK08 her.
Les mer om firenasjonersturneringen her.